Cygański Zespół Pieśni i Tańca “Terne Roma” powstał w 1989 roku pod nazwą “Tenor”. W 1998 roku zmienił nazwę na “Terne Roma”, co oznacza “młodzi Cyganie”. Zespół składa się z rodziny Trojanków (Fatima, Isaura, Samanta, Giowanni, Gwiazda, Jaśmina, Zenek, Robert, Iwona, Janek, Jacek, Tadeusz). Lider i wokalista zespołu - Bogdan Trojanek jako jeden z niewielu Romów oprócz kultywowania tradycyjnej muzyki zajmuje się także niechcianymi zwierzętami, a pomagając zwierzętom pomaga także i ludziom. Ta wrażliwość na cierpienie spowodowała, iż pracuje społecznie na rzecz Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami w Szczecinku. Jak na prawdziwego Roma przystało kocha konie, które posiada na swojej posesji. Zespół rodzinny Trojanków istnieje już od ponad dziesięciu lat, bawiąc oryginalnym tańcem, grą i śpiewem publiczność. Charakterystyczne dla biesiady cygańskiej teksty, muzyka oraz choreografia tworzą niepowtarzalną atmosferę koncertową, porywającą publiczność do zabawy.

Terne Roma to jeden z nielicznych już zespołów cygańskich wykorzystujących tradycyjne instrumenty takie jak: skrzypce, akordeon i tamburyna. Powrót do źródeł muzyki taborowej sprawił, że zespół podbija krajowe listy przebojów, a ich teledyski goszczą na ekranach TV.

Przełomowy dla zespołu okazał się rok 2000, który przyniósł sukces na IV Międzynarodowym Festiwalu Piosenki i Kultury Romów w Ciechocinku, gdzie zespół wytańczył i wyśpiewał I miejsce oraz otrzymał nagrodę publiczności. W tym samym roku zespół otrzymał nominację do konkursu “Człowiek Roku Pomorza Środkowego 2000”, w kategorii zespół roku, od Kapituły Niezależnej którą tworzą dziennikarze, politycy i prawnicy. Honorowy patronat nad kapitułą objął Prezydent RP Aleksander Kwaśniewski. Mottem kapituły jest: “Jesteś tyle wart, ile możesz dać drugiemu człowiekowi”. Zespół ma już też na swoim koncie dwa wydawnictwa: “Cygańskie wróżby” oraz “Tańczmy z cyganami”.

Bogdan Trojanek- lider zespołu kilka lat temu poczuł potrzebę grania nie tylko na imprezach okolicznościowych typu: rodzinne imprezy. I w ten sposób w 1998 roku uformował się zespół. Bardzo miło wspominają swój debiut, który odbył się w Andrzejkowy wieczór w ich rodzinnym mieście Szczecinku, w kinie miejskim. Przyszło wtedy bardzo dużo ludzi, ale jak Bogdan przyznaje w ogóle nie mieli tremy. Pamiętają doskonale również swój pierwszy klip, który kręcili w 2000 roku w Szczecinku. Widzieli wspaniałe reakcje ludzi, którzy tańczyli i bawili się razem z nimi na ulicy. W czasie drugiego teledysku, Bogdan pamięta jak jego babcia, która całe życie łapała kury w czasie kiedy jeździli taborami, miała tym razem problem ze złapaniem kury i Bogdan musiał zrobić to sam, aby nakręcić moment łapania kur. Biesiada w lokalu była wielkim zaskoczeniem dla reżysera, kiedy stwierdził, że wszystko poszło wyjątkowo szybko i sprawnie, a przede wszystkim wyszło bardzo naturalnie. Bogdan pamięta, że kiedy był małym chłopcem do jego miejscowości przyjechał zespół “Stara Roma”. Małemu wówczas Bogdanowi bardzo się spodobały ich występy i od tamtej chwili zaczął marzyć żeby śpiewać na prawdziwej scenie w blasku jupiterów. Na początku śpiewał w szkole, kościele, próbował swoich możliwości jako aktor, ale to nie było to. Marzył o cygańskich klimatach. Występował w trzech zespołach jako wokalista. A po pewnym czasie miał już na tyle wiedzy i doświadczenia, że postanowił sam stworzyć grupę.

Oprócz koni rodzina Trojanków posiada także psy, koty oraz 70 ptaków różnego gatunku. 35-letni Bogdan uważa, że jest typowym romantykiem. Interesuje się hodowlą zwierząt, jazdą konną, dbaniem o rodzinę (trójkę dzieci), a przede wszystkim muzyką, komponowaniem starych cygańskich pieśni. Lubi cygańską kuchnię oraz typowe domowe jedzenie. Uważa, że ma słabość do papierosów i mądrych kobiet, nienawidzi narkotyków, przemocy i kłamstwa. U ludzi ceni miłość, wiarę w człowieka i Boga. Swoim fanom chciałby powiedzieć, że bardzo mu na nich zależy i ceni każdego z nich.


dyskografia.gif (4294 bytes)

terneroma-m.jpg (31051 bytes)

Buteleczka wina


TERNE ROMA - "ŚLAD TABORU"

Znany już w całej Polsce Cygański Zespół Pieśni i Tańca Terne Roma zaprasza do zapoznania się z ich kolejną płytką. Na nowe wydawnictwo grupa zebrała kilkanaście wspaniałych przebojów pod wspólnym tytułem: „Ślad Taboru”. Charakterystyczne dla biesiady cygańskiej teksty oraz muzyka tworzą niepowtarzalną atmosferę płyty. Już przy pierwszych taktach same nogi rwą się do tańca. Znakomitą zabawę zapewnią m.in. utwory: „Piękne chwile”, „Ore ore”, czy „Idź w swoją stronę”. Doskonała rozrywka dla wszystkich, zwłaszcza sympatyków cygańskich rytmów.